SPENNENDE JOBBMULIGHET ved Ruralis – Institutt for rural- og regionalforskning!
Samfunnsøkonom
Søknadsfrist: 15.08.2022
Publisert
Ruralis
Ruralis – Institutt for rural- og regionalforskning er et uavhengig forskningsinstitutt med kontorer i Trondheim (hovedkontor) og Oslo. Instituttet har om lag 35 ansatte. Ruralis arbeider med kvantitativ og kvalitativ samfunnsvitenskapelig forskning, utredning og utviklingsarbeid finansiert av Norges forskningsråd, EU og andre nasjonale og internasjonale oppdragsgivere.
Forskningen vår omfatter primært tre forskningsområder:
1.Næringsutvikling og bioøkonomi 2.Klima og ressursforvaltning 3.Lokal- og distriktsutvikling
På grunn av stor oppdragsmengde som behøver kompetanse i samfunnsøkonomi, landbruksøkonomi og klimaøkonomi, søker vi etter deg som:
er faglig dyktig i samfunnsøkonomi, landbruksøkonomi eller klimaøkonomi
har interesse for systemet som produserer maten vår, og ønsker å finne ut mer om sammenhengene mellom det norske landbruket, miljø og klima
ønsker å bruke fagkunnskapen din på en måte som kommer samfunnet til nytte
har lyst til å jobbe som forsker og kanskje har lyst til å ta en PhD-grad på sikt
Stillingen er en fast heltidsstilling. Avhengig av om du kommer rett fra skolebenken eller om du har relevant erfaring fra før, vil du bli ansatt som enten forskningsassistent eller forsker 3. Har du PhD-grad, vil du bli ansatt som forsker 2. Du vil arbeide tett sammen med vår erfarne landbruksøkonom og vår andre nytilsatte landbruksøkonom.
Arbeidsoppgaver
Arbeidsoppgavene dine vil i første omgang være å arbeide sammen med våre erfarne forskere i gjennomføringen av forskningsprosjekter. På sikt vil vi forvente at du bidrar i vitenskapelig publisering, faglig formidling til allmenheten og vårt kontinuerlige arbeid med å utvikle nye prosjekter.
Arbeidsstedet ditt vil bli vårt kontor i Oslo. Om du heller ønsker å bo i Trondheims-området, så kan det avtales, men da må du regne med at du må reise til Oslo regelmessig.
Personlige egenskaper
Du må være sosial og omgjengelig
Du må ha gode samarbeids- og kommunikasjonsevner
Du må evne å jobbe strukturert både selvstendig og i team
Du behersker et skandinavisk språk (norsk, svensk eller dansk) skriftlig og muntlig på minimum C1 (tilnærmet morsmålsnivå).
Du har gode skriftlige og muntlige ferdigheter i engelsk
Kvalifikasjonskrav
Mastergrad i samfunnsøkonomi, eventuelt fra andre relevante fagfelt
Kunnskap i R eller annen statistikkprogramvare
Interesse for økonomisk modellering (inkl. økonometriske metoder) og empiriske metoder
Vi ønsker at du har
Interesse for å opparbeide kunnskap om norsk jordbruk og norsk klimapolitikk
Kunnskap i GAMS eller annen programvare for optimering
Erfaring med modellanalyser
Ruralis er opptatt av å ha en jevn kjønnsbalanse. Vi oppfordrer nyutdannede kvinner til å søke.
Ruralis tilbyr
Lønn etter kvalifikasjoner. Ruralis har bedriftshytte for sine ansatte i Oppdal og gunstige pensjons- og forsikringsordninger. Ruralis har fleksitid og mulighet for å arbeide hjemmefra for alle ansatte innenfor en ramme av tilstedeværelse.
Søknad med CV sendes via Jobbnorge sin jobbportal (referanse 228098).