Vil du være med og videreutvikle forskningsgruppen Arbeid og velferd?

Forskningsleder - Arbeid og velferd

Søknadsfrist: 10.12.2025

Institutt for samfunnsforskning er en uavhengig forskningsstiftelse, opprettet i Oslo i 1950. Instituttet har i overkant av 50 forskere med hovedsakelig samfunnsfaglig bakgrunn. Forskerne er organisert i tre forskergrupper og forsker innenfor temaene: arbeid, velferd, likestilling, migrasjon, sivilsamfunn, medier og offentlighet, valg og demokrati, og andre samfunnsvitenskapelige temaer. 

Vår forskning skal være faglig uavhengig, nyskapende, samfunnsrelevant og holde et høyt akademisk nivå. Forskningen skal frembringe kunnskap og forståelse for områder som er viktig i samfunnsutviklingen nasjonalt og internasjonalt.

Forskningsleder – Institutt for samfunnsforskning

ISF søker forskningsleder til forskningsgruppen Arbeid og velferd

Institutt for samfunnsforskning (ISF) er et ledende samfunnsvitenskapelig forskningsmiljø på områdene samfunnsliv, politikk og arbeidsliv.

ISF søker nå en forskningsleder til forskningsgruppen Arbeid og velferd. Sentrale forskningstema i forskningsgruppen er hvordan omstillinger i arbeidslivet påvirker sysselsetting, lønn og produktivitet, hvordan endrede tilknytningsformer og det kollektive arbeidslivet påvirker arbeidstakernes velferd og hva nye helse- og kompetansekrav betyr for gjennomføring av utdanning, lønn, sysselsetting og sykefravær. Forskningen i gruppen er i hovedsak kvantitativ og gruppen har lang erfaring med analyser av koblede registerdata. Gruppen består hovedsakelig av samfunnsøkonomer, men også sosiologer og statsvitere er representert. 

Som forskningsleder vil du være en del av instituttets ledergruppe, lede forskningsgruppen faglig og strategisk, og ha personalansvar for forskerne i gruppen. Du vil ha et viktig ansvar for gruppens arbeid med søknader og akkvisisjon. Du vil også selv delta som forsker i gruppen.

Det forventes at forskningslederen forsker i 50% av stillingen og utøver ledelsesoppgaver i 50%.

Kvalifikasjonskrav

  • Doktorgrad i samfunnsøkonomi eller tilsvarende.
  • Erfaring med prosjektledelse og prosjektakkvisisjon.
  • God kjennskap til gruppens forskningsområder.
  • Erfaring med forskning og publisering innen minst ett av gruppens forskningsområder.
  • God muntlig og skriftlig framstillingsevne på norsk/skandinavisk og engelsk.

Vi ser etter en person som 

  • er motivert til å lede og videreutvikle ISFs forskning faglig og strategisk.
  • har interesse for organisasjon og personalledelse.
  • har engasjement for å utvikle forskningsbasert kunnskap til å løse samfunnets utfordringer.
  • evner å kommunisere med oppdragsgivere og samfunn.
  • er strukturert, fleksibel og løsningsorientert, og har gode lederegenskaper. 
  • har gode samarbeidsegenskaper og evner til å inngå i tverrfaglige fellesskap og prosjekter på tvers av ISFs grupper.

Personlig egnethet vil bli vektlagt.

Vi tilbyr

Vi kan tilby fast stilling og spennende utfordringer i et trivelig forskningsmiljø. Lønnsplassering i henhold til gjeldende lønnssystem. Tiltredelse etter avtale.

Søknad med CV sendes elektronisk via denne siden. Søknadsfrist: 10. desember 2025.

Kontaktperson: Direktør Kyrre Lekve: kyrre.lekve@samfunnsforskning.no. Tlf 93 42 43 11

Søk på stillingen

Spørsmål om stillingen

  • Kyrre Lekve (Direktør), + 47 93 42 43 11, kyrre.lekve@samfunnsforskning.no
Powered by Labrador CMS